W dniu 20.11.2021 w świetlicy PZG rozpoczęliśmy cykl ,,Spotkań z Biblią przy herbatce''. Zaczęliśmy od przyjrzenia się drzewu herbacianemu -  gdzie rośnie, jakie ma rodzaje liści, jakie są sposoby obróbki tych liści aby powstała herbata czarna, zielona, czerwona (pu-erh), biała, niebieska (oolong) czy żółta.

Herbaty na wszystkie spotkania są wysokiej jakości i zawsze kupowane w sklepie HERBATY ŚWIATA w Opolu przy ul. Osmańczyka 18 (www.herbataonline.pl). Każdy, kto powoła się przy zakupach w tym sklepie na PZG Opole lub Bożenę Kłusak ma obiecaną zniżkę 10 %

Atrakcją na pierwszym spotkaniu był niewątpliwie rosyjski mosiężny samowar, w którym parzona była mieszanka czarnych herbat : Madras i Lapsang (herbata wędzona). Napar piliśmy zagryzając konfiturą z wiśni oraz dżemem pigwowo-jabłkowym.

Herbata, oprócz wspaniałego smaku, słynie z właściwości zdrowotnych. Chińskie przysłowie mówi: ,,Jedna herbata dziennie to jeden lekarz bezrobotny”. Tanina zawarta w czarnej herbacie dobrze wpływa na układ pokarmowy, pomaga przy zatruciach, ma dobroczynny wpływ na układ krwionośny i serce, działa przeciwmiażdzycowo, rozszerzając naczynia krwionośne oraz obniżając ciśnienie krwi. Okłady z czarnej herbaty przynoszą ulgę w poparzeniach, zwłaszcza słonecznych, łagodzą objawy trądziku oraz niwelują opuchliznę wokół oczu. Płukanka do włosów zwalcza łupież. W naparze można moczyć stopy, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Bioflawonidy (przeciwutleniacze) opóźniają proces starzenia a kofeina (zwana teiną) koi duszę i rozjaśnia umysł.

Kolejną atrakcją była gliniana miniatura dzbanu z Qumran wraz z papierową kopią rękopisów Biblii znad Morza Martwego. Od niej zaczęliśmy omawiać Słowo Boże. Oglądaliśmy różne egzemplarze Biblii, np.: Tysiąclatkę, Brytyjkę, Nowy Testament księdza Wujka, Biblię-komiks, Biblie-miniaturki. Omawialiśmy liczbę ksiąg w Starym i Nowym Testamencie oraz ich autorów, których natchnął Duch Święty. Cała Biblia jest Bożym listem do ludzi, do każdego człowieka. Jest komunikatorem, przez który Bóg opowiada o Sobie, odpowiada na zadane Mu pytania, uczy jak żyć. To On stworzył człowieka i wie najlepiej jak człowiek może i powinien funkcjonować.